Editörlerin Yazıları

Editörlerimizin yazılarına ulaşabileceğiniz bölüm.

 

Mekanik Klavyeler

Son zamanlarda özellikle profesyonel oyuncuların tercih ettiği mekanik klavyeler şuan her alanda kullanılıyor.Peki bu mekanik klavyeler yeni mi çıktı? Aslında mekanik klavyeler hayatımıza çok önceden girdi.Hatta ilk yapılan klavyeler mekanik klavye adını almasada benzer bir altyapıya sahip.Profesyonel oyuncuların ve yazarların özellikle kullandığı bu mekanik klavyelerin neden bu kadar çok kullanıldığını inceleyelim.
Günümüzde çoğunlukla kullandığımız kauçuk tabanlı klavyelerin aksine her tuş için ayrı bir switch bulunmaktadır.Bu özellik mekanik klavyelere bir çok avantaj sağlıyor.
-Klavyenin uzun ömürlü olması
Ucuz bir klavye alırken dayanıklı olup olmadığını sormayız.Belki aklımıza bile gelmez böyle bir şey.Çünkü zaten ucuz , bir süre kullandıktan sonra yenisini alabiliriz. Fakat bir klavyeye 100$(Yaklaşık 220 Türk Lirası) para ödüyorsak klavyenin kullanım süresi ve dayanıklılığı fazla olması gerekir.Sıradan bir klavyenin altındaki kauçuk taban 6 aydan sonra aşınmaya başlar.Belki 1 yıl sonra çok kullandığımız tuşlar çalışmamaya başlar.Tuş basığımızda içeride kalır.Bu sorunlar çoğumuz karşılaşmışızdır. Fakat bir mekanik klavyede her bir tuşun kullanım sayısı normal klavyelerin yaklaşık olarak 10 katı.

-Kısa tepkime(Algılama) süresi
Profesyonel oyuncuların mekanik klavyeleri tercih etmelerinin başlıca sebeplerinden biride kısa tepkime süresidir. Normal klavyelerdeki ortalama tepkime süresi 8ms , normal oyuncu klavyelerinde 4ms.Bunun yanında bir mekanik klavyeye baktığımızda tepkime süresi 1ms’nin altına inebiliyor.Buda sistemimiz bastığımız tuşu en iyi oyuncu klavyesinin %25 hızında algılıyor demek oluyor.

-Aynı anda 10tuşa kadar basmayı desteklemesi
Özellikle Fifa ve Pes serisi oynarken başımıza çok gelir ; “Tuş işlemedi.” .Kullandığımız kauçuk tabanlı klavyeler genel olarak aynı anda 3 tuşa basmayı destekler.Fakat bir mekanik klavye kullanıcısı için böyle bir sorun olmaz. Aynı anda 10 tuşu birden kullanabilir. Bu teknoloji daha da ileri gittiğinde aynı anda kullanabileceğimiz tuş sayısı artabilir fakat düşündüğümüzde 10 parmağımız olduğu için daha fazlası fazla gerekli değil.

-Tuş basışlarında verdiği his ve ses
Mekanik klavyelerin bu kadar çok tercih edilme sebeplerinden biri de budur belki.Daktilo ile roman yazma devri artık geçti diyebiliriz.Artık bilgisayar çağına geçtiğimiz bir devirde hala daktilo kullanmak pek mantıklı değil. “Daktilonun verdiği hissi bir bilgisayar veremez.” diyenler için kesinlikle tavsiye edebiliriz.Bir mekanik klavye kullanırken kendinizi daktilo ile roman yazıyor gibi hissedebilirsiniz. Gerek tuşa dokununca verdiği hiç gerek tuş basımlarında çıkardığı  ses olsun bir daktiloyu aratmaz.

Mekanik Klavye Altyapısı
Mekanik klavyelerin altyapısında bulunan Cherry anahtarı , Cherry adlı bir firma tarafından üretilmektedir. -Günümüzde en çok kullanılan Cherry tipleri
-Cherry Mx Siyah
Tuşa basmak için diğerlerine göre daha fazla güç gerektirir.(60cN)Bu nedenle yanlışlıkla bir tuşa basma ihtimaliniz diğerlerine göre düşüktür.
-Cherry Mx Kırmızı
Tuş basmak için gereken kuvvet diğerlerine göre daha azdır.(45cN)Profesyonel oyuncu klavyelerinde bulunan Cherry anahtarı tipidir.
-Cherry Mx Kahverengi
Tuş basmak için gereken kuvvet azdır.Bu anahtarın özelliği tuş dokunuşlarında verdiği histir.Bunun dışındaki tek farkı diğerlerine göre daha az ses çıkartmasıdır.
-Cherry Mx Mavi
Tuş basmak için gereken kuvvet diğerlerine göre standart bir seviyededir.Ne az , ne fazla.(50cN)Bu anahtar tipi özellikle işi yazı yazmakla olanlar için tasarlanmıştır.Tuşa dokunduğunuzda daktilo ile yazıyormuşsunuz gibi bir his verir. Fakat çıkarttığı ses diğerlerine nazaran çok daha fazladır.Aranızda bir duvar varsa komşunuz bu sesi rahatlıkla duyup rahatsız olabilir.
Günümüzde kullanılan bazı mekanik klavye modelleri
Razer Blackwidow Ultimate 2013(Ortalama 450TL)Oyuncu ekipmanı üretiminde piyasanın en iyilerinden biri olan Razer ürettiği bu klavye ile belkide piyasadaki en iyi oyun klavyesi ödülünü alabilir.

 

Logitech G710+(Ortalama 375TL)Oyuncu ekipmanları dünyasına hızlı bir giriş yapan Logitech ürettiği bu klavye ile mekanik klavyele dünyasına iyi bir giriş yaptı diyebiliriz.

 

SteelSeries 6vg2(Ortalama 275TL)Oyuncu ekipmanları dediğimizde aklımıza gelen ilk markalardan biri.Bu sefer daha önceki ürünlerine göre çok sade bir klavye üretmişler.Görünüş olarak sade bir  ürün seçmek isteyenlere göre.Bunun yanında sade olduğu için fiyat olarak diğerlerine göre biraz daha makul.

 

CoolerMaster Quick Fire Pro(110$)CoolerMaster markasını Türkiyede genel olarak kasa , fan ve soğutucu olarak görmüşüzdür. Bunun yanında mekanik klavye dünyasında ürettiği fiyat olarak uygun ve yüksek performanslı klavyeler ile zirveye oturdu diyebiliriz.Şuanki satış fiyatını TL ye çevirdiğimizde diğerlerine göre ucuz gelebilir fakat malesef ki şuanTürkiyede satılmıyor.Türkiyede son yıllarda gelişen oyun dünyası belkide bu satışa bir aracılık yapabilir.Tahminimizce vergiler dahil 350TL gibi bir fiyat ile satışa sunulacaktır Türkiyeye geldiğinde.

 

Metehan Aytaç

 

Nokia Lumia 720 İnceleme

Nokia Lumia 720
Tek parçalı gövde tasarımı,parlak renkleri ile göz kamaştıran Nokia Lumia 720 dikkatleri
üzerinize çekecek.
Uzun bir batarya ömrüne sahiptir ki bu onun önemli özelliklerindendir normal şartlarda
3 günü aşan kullanım süresinde bir batarya kapasitesine sahiptir ayrıca kablosuz kapağını tutarak telefonu
kablosuz şarj edebiliyoruz.
Bunun yanında uzun tırnaklarla,eldivenle çalışabilen hassas bir dokunmatik ekrana sahip
ancak bu hassaslık bazen kontrolsüz bir şekilde telefonumuz cebimizdeyken bile
habersiz farklı uygulamalara veya sayfalara da geçebiliyor.
2. bir problemi ise programları hafıza kartına değilde telefon hafızasına kaydediyor ancak
Microsoft bununla ilgili çalışmalar yapmakta…

 

maxresdefault

Nokia-Lumia-720-3

Kuzey Doğuş

 

DirectX

Daha önceki haberlerimizde DirectX 12 nin tanıtılacağını duyurmuştuk.Şimdi de biraz DirectX i genel olarak inceleyelim.

Soracak çok soru var aslında.Nedir bu DirectX? Ne işe yarar? Neden oyunlar için yüklüyoruz? Aslında DirectX gibi bir şeyin hakkını vererek incelememiz için 2 başlık altında incelememiz gerek.Oyuncu gözünden ve oyun yazılımcısı gözünden.Biz bunu her ne kadar 2 başlık altında incelesek bile DirectX in önemi , işlevi 2 taraftan da aynı yere çıkıyor. Bir oyun yazılımcısı gözünden incelersek:Oyuncular oyunları daima yüksek kalite ile oynamak ister.Bir mario ile bir Crysis 3′ü kıyasladığımızda Crysis için uygulanmış milyonlarca efekt var.Mario tarzı bir oyunu günümüzde orta seviye bir yazılım bilgisiyle rahatlıkla yazabilir. Crysis’a bakacak olursak yağan yağmur için , yerdeki su birikintisinin daha canlı olması için , güneş ışığının gerçeğe benzemesi için ve milyonlarca detay için efektler vermek zorundayız.Aslında DirectX burada devreye giriyor.DirectX aslında bir arayüzdür.Microsoft tarafından oyun yazılımcılarının bazı işlerini daha kolay yapabilmek adına Windows’a geçmesini sağlamak için yapılmıştır. Bu arayüzün çeşitli işlevleri vardır.Önce bunu herkesin anlayabileceği bir dilden anlatalım.Oyunlarda ekleyeceğimiz efektleri düşündüğümüzde farklı bir arayüz ile milyonlarca kod yazmamız gerekebilir.Fakat DirectX kullanan biri bu kodların çoğunu  DirectX kütüphanesinden hazır olarak elde edebilir.Bunun yanında yazacağımız bir multiplayer(Çoklu oyuncu) oyunu düşünelim. İlk olarak oyunu yazacağız daha sonra bu oyunun multiplayer oynanması için tekrardan  kodlar yazacağız. Bu şekilde iş gerçekten karmaşık olurdu ve hata payı yüksek olurdu.DirectX arayüzünü kullanarak işimizi kolaylaştırabiliriz.Tabi bu demek değil ki oyunun multiplayer kısmını DirectX kendi başına yapıyor.Ama işimizi kolaylaştırdığı kesin.
DirectX in en çok kullanılan bileşenlerinden bahsedelim.
-Direct3D (veya bir diğer adıyla WGF: Windows Graphics Foundations – Windows Grafik Temelleri) hem iki hem üç boyutlu grafikleri ekrana dökmeye yarar.  Piyasadaki çoğu ekran kartının en modern donanım hızlandırma özelliklerini destekler. En büyük rakibi OpenGL’dir-DirectSound hem iki hem üç boyutlu ses için kullanılır. Windows altında çalışabilen her ses kartı en azından yazılım ile DirectSound ve DirectSound 3D  desteğine sahiptir. Piyasadaki tüm rakipleri göz ardı edebilecek bir popüleriteye sahiptir.-DirectInput, klavye, fare ve oyun çubuğu gibi bileşenlerin giriş ve çıkışlarını basit bir şekilde yönetebilmek için olan arabirimdir. -DirectPlay ise TCP/IP, modem ve Bluetooth gibi birçok protokol üzerinden bağlantı ve mesajlaşma bileşenlerini içerir. TCP/IP üzerinde NAT veya uPnP geçişlerini desteklemesi ve DirectPlay Voice ile saniyede 1.2 kbit’e kadar inebilen ses sıkıştırma codec’leri ile göz doldurur.  Açık kaynak dünyasında en bilinen rakibi HawkNL’dir.

Bir oyuncu gözünden bakacak olursak bir noktada aynı yere çıkacağız.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her oyuncu oyunu en yüksek kalitede oynamak ister. Burada DirectX’in temel bileşenleri devreye giriyor.Bizim oyunu daha akıcı , daha rahat ve daha kaliteli oynamamız için bilgisayarımızda bulunantüm donanımlar arasındaki ilişkiyi kurar.Aslında yukarıda bahsettiğimiz tüm bileşenler oyunu daha iyi oynayabilmemiz için vardır. Klavyede bastığımız anda oyundaki karakterimizin hareket etmesi , suyun yansımasında karakterimizi görebilmemiz bunların hepsini DirectX’e borçluyuz.

 

Metehan Aytaç

 

3D Yazıcılar

3D yazıcılar ucuzladıkça hayatımızda farklı alanlarda kendine yer bulmaya başladı.Son zamanlarda özellikle tıp alanında büyük ilerlemeye önderlik eden 3D yazıcıları
birlikte inceleyelim.
İlk çıktığı zamanlarda genellikle yedek parça üretimi için özel şirket ve fabrikalarda kullanılan bu cihaz günümüzde sıradan bir kişinin evinde bile bulunabiliyor.
3D yazıcıları bir cümle ile özetleyecek olursak , insanın hayal gücünü gerçeğe çevirebilecek bir cihazdır.
Biraz açacak olursak , bilgisayarda dijital olarak tasarladığımız bir nesneyi , birçok farklı malzeme ve teknolojiyi kullanarak önce katmanlara ayırıyor daha sonra katmanları içten dışarıya doğru oluşturup elle tutabildiğimiz somut bir nesne haline getiriyor.
Ve kullandığımız malzemelere göre ortaya çıkan bu nesnenin gerçeği ile bir farkı olmuyor.Malzemeler bire bir tutuyor ise ürettiğimiz nesne bir elektronik cihaz veya müzik aleti olsa bile orjinali ile aynı işlevi görebiliyor.
Biraz daha derine inelim.
Çalışma prensibine bakacak olursak.Öncelikle çizilmiş 3D bir tasarıma ihtiyacımız olacak.Daha sonra bu tasarımı 3D yazıcı programları ile yazıcıya aktaracağız.
Buradan sonrası ise tamamen yazıcımıza bağlı.
Eğer tasarımımız tek parça olarak üretilemeyecek bir şey ise ; Bilgisayar üzerinden çizdiğimiz 3 boyutlu tasarımımızı içeriden dışarıya doğru katmanlara ayırıyor.
Daha sonra bu katmanları 2 boyutlu parçalara ayırıyor.Sonrasında bu 2 boyutlu parçaları aşağıdan yukarıya doğru sıvı olarak işleyip sonra bir anda soğutarak elde ediyor.
Bütün parçaları tek tek oluşturduktan sonra bunları birleştirip katmanları oluşturuyor.En son katmanları birleştirdiğinde tasarımımız gerçeğe dönüşmüş oluyor.
Bu olayda maddenin sıvı hali kullanıldığı gibi gaz hali de kullanılabilir , hatta madde toz halinde bile kullanılabilir.
Eğer ürettiğimiz şey içeriden dışarıya doğru fazla katmanı olmayan , obje tarzı bir şey ise direkt olarak üretebiliyor.

3D yazıcılar günümüzde her alanda kullanılmakta.Ama günümüzde en önemli kullanım alanı şüphesiz tıp alanı.
Aslında tıp alanında hedeflenen şey bir organ yazdırmak.Yapılmış deneylere bakacak olursak bu çok ileri bir gelecekte olmayacak.
2013 yılında bu yazıcılar ile üretilen kafatası protezleri bunun ardından yine 2013 yılının sonlarında insan derisi kullanarak üretilen yüzler
ve yaklaşık 2 ay önce fareler üzerinde denenen yazıcı ile üretilmiş organlar , özellikle böbrek nakli bekleyenler için bir umut kaynağı oluyor.
Bunların insanlar üzerinde denenmesi ve bilimsel olarak kabul edilmesi yaklaşık 3-4 yılı bulacaktır.

3D yazıcıların iyi yanlarından bahsettik.Bunun yanında son zamanlarda bu yazıcıların daha fazla kullanılması ile başlayan bazı tartışmalarda var.
Silah üretimi.Evet yanlış duymadınız silah üretimi.
2013 yılından başlanarak evlerimizde bulunmaya başlayan bu yazıcılar ile insanlar silah üretebiliyor.Bunu yapanların YouTube gibi video siteleri üzerinden yayınlaması da tepki çekiyor.
İşin ilginç yanı bir silah yapmak için silah tasarımcısı olmamıza gerek yok. İnternetten indirdiğimiz bir proje dosyasını direkt olarak yazıcıdan çıkartabiliyoruz.
Ve ürettiğimiz bu silahın normal silahlardan hiçbir eksiği olmuyor.Hatta menzili diğer silahlardan daha fazla olabiliyor.Hatta saatte silahın ısınması hesaba katılarak 20000 atış yapabilen silahlar yapılıyor.
Peki bu yazıcılar ile silah ve patlayıcı madde üretenlere karşı ne yapılacak? Şuan ülkemizde dahil olmak üzere çoğu ülkede buna karşı bir kanun bulunmamakta.
Kanun konulması kaçak üretimleri belki engellemeyebilir fakat yazıcı üreticilerinin buna karşı bir mekanizma koyması işe yarayacaktır.

Son olarak bu yazıcıların fiyatları hakkında bahsedelim.
Her ne kadar evlerimize girdi desek bile orta seviye bir gelir düzeyine sahip olan bir ailenin böyle bir cihazı alması biraz zor olsa gerek.
Eğer sadece hobi olarak bir şeyler üreteceksek 3000TL gibi bir fiyat karşımıza çıkacaktır.Ayrıca düşük fiyatlı olanlarda kullanılan malzeme sayısı biraz az.
Planlarımız daha büyük ise yaklaşık 14000TL (Gümrük vergileri hariç) ödeyerek sahip olabiliriz.Kullanılan malzeme sayısı arttığı için daha büyük projeler yapabiliriz.
Ayrıca bunların malzeme paketleri de var.Malzeme sayısı ve kalitesine göre 300TL den başlayıp 1000TL’nin üstüne çıkabiliyor.
Pahalı gibi gelse de ilk çıkış fiyatlarına baktığımızda şuan gerçekten makul fiyatta.

Metehan Aytaç