Mekanik Klavyeler

Son zamanlarda özellikle profesyonel oyuncuların tercih ettiği mekanik klavyeler şuan her alanda kullanılıyor.Peki bu mekanik klavyeler yeni mi çıktı? Aslında mekanik klavyeler hayatımıza çok önceden girdi.

Hatta ilk yapılan klavyeler mekanik klavye adını almasada benzer bir altyapıya sahip.Profesyonel oyuncuların ve yazarların özellikle kullandığı bu mekanik klavyelerin neden bu kadar çok kullanıldığını inceleyelim.
Günümüzde çoğunlukla kullandığımız kauçuk tabanlı klavyelerin aksine her tuş için ayrı bir switch bulunmaktadır.Bu özellik mekanik klavyelere bir çok avantaj sağlıyor.
-Klavyenin uzun ömürlü olması
Ucuz bir klavye alırken dayanıklı olup olmadığını sormayız.Belki aklımıza bile gelmez böyle bir şey.Çünkü zaten ucuz , bir süre kullandıktan sonra yenisini alabiliriz. Fakat bir klavyeye 100$(Yaklaşık 220 Türk Lirası) para ödüyorsak klavyenin kullanım süresi ve dayanıklılığı fazla olması gerekir.Sıradan bir klavyenin altındaki kauçuk taban 6 aydan sonra aşınmaya başlar.Belki 1 yıl sonra çok kullandığımız tuşlar çalışmamaya başlar.Tuş basığımızda içeride kalır.Bu sorunlar çoğumuz karşılaşmışızdır. Fakat bir mekanik klavyede her bir tuşun kullanım sayısı normal klavyelerin yaklaşık olarak 10 katı.

-Kısa tepkime(Algılama) süresi
Profesyonel oyuncuların mekanik klavyeleri tercih etmelerinin başlıca sebeplerinden biride kısa tepkime süresidir. Normal klavyelerdeki ortalama tepkime süresi 8ms , normal oyuncu klavyelerinde 4ms.Bunun yanında bir mekanik klavyeye baktığımızda tepkime süresi 1ms’nin altına inebiliyor.Buda sistemimiz bastığımız tuşu en iyi oyuncu klavyesinin %25 hızında algılıyor demek oluyor.

-Aynı anda 10tuşa kadar basmayı desteklemesi
Özellikle Fifa ve Pes serisi oynarken başımıza çok gelir ; “Tuş işlemedi.” .Kullandığımız kauçuk tabanlı klavyeler genel olarak aynı anda 3 tuşa basmayı destekler.Fakat bir mekanik klavye kullanıcısı için böyle bir sorun olmaz. Aynı anda 10 tuşu birden kullanabilir. Bu teknoloji daha da ileri gittiğinde aynı anda kullanabileceğimiz tuş sayısı artabilir fakat düşündüğümüzde 10 parmağımız olduğu için daha fazlası fazla gerekli değil.

-Tuş basışlarında verdiği his ve ses
Mekanik klavyelerin bu kadar çok tercih edilme sebeplerinden biri de budur belki.Daktilo ile roman yazma devri artık geçti diyebiliriz.Artık bilgisayar çağına geçtiğimiz bir devirde hala daktilo kullanmak pek mantıklı değil. “Daktilonun verdiği hissi bir bilgisayar veremez.” diyenler için kesinlikle tavsiye edebiliriz.Bir mekanik klavye kullanırken kendinizi daktilo ile roman yazıyor gibi hissedebilirsiniz. Gerek tuşa dokununca verdiği hiç gerek tuş basımlarında çıkardığı  ses olsun bir daktiloyu aratmaz.

Mekanik Klavye Altyapısı
Mekanik klavyelerin altyapısında bulunan Cherry anahtarı , Cherry adlı bir firma tarafından üretilmektedir. -Günümüzde en çok kullanılan Cherry tipleri
-Cherry Mx Siyah
Tuşa basmak için diğerlerine göre daha fazla güç gerektirir.(60cN)Bu nedenle yanlışlıkla bir tuşa basma ihtimaliniz diğerlerine göre düşüktür.
-Cherry Mx Kırmızı
Tuş basmak için gereken kuvvet diğerlerine göre daha azdır.(45cN)Profesyonel oyuncu klavyelerinde bulunan Cherry anahtarı tipidir.
-Cherry Mx Kahverengi
Tuş basmak için gereken kuvvet azdır.Bu anahtarın özelliği tuş dokunuşlarında verdiği histir.Bunun dışındaki tek farkı diğerlerine göre daha az ses çıkartmasıdır.
-Cherry Mx Mavi
Tuş basmak için gereken kuvvet diğerlerine göre standart bir seviyededir.Ne az , ne fazla.(50cN)Bu anahtar tipi özellikle işi yazı yazmakla olanlar için tasarlanmıştır.Tuşa dokunduğunuzda daktilo ile yazıyormuşsunuz gibi bir his verir. Fakat çıkarttığı ses diğerlerine nazaran çok daha fazladır.Aranızda bir duvar varsa komşunuz bu sesi rahatlıkla duyup rahatsız olabilir.
Günümüzde kullanılan bazı mekanik klavye modelleri
Razer Blackwidow Ultimate 2013(Ortalama 450TL)Oyuncu ekipmanı üretiminde piyasanın en iyilerinden biri olan Razer ürettiği bu klavye ile belkide piyasadaki en iyi oyun klavyesi ödülünü alabilir.

 

Logitech G710+(Ortalama 375TL)Oyuncu ekipmanları dünyasına hızlı bir giriş yapan Logitech ürettiği bu klavye ile mekanik klavyele dünyasına iyi bir giriş yaptı diyebiliriz.

 

SteelSeries 6vg2(Ortalama 275TL)Oyuncu ekipmanları dediğimizde aklımıza gelen ilk markalardan biri.Bu sefer daha önceki ürünlerine göre çok sade bir klavye üretmişler.Görünüş olarak sade bir  ürün seçmek isteyenlere göre.Bunun yanında sade olduğu için fiyat olarak diğerlerine göre biraz daha makul.

 

CoolerMaster Quick Fire Pro(110$)CoolerMaster markasını Türkiyede genel olarak kasa , fan ve soğutucu olarak görmüşüzdür. Bunun yanında mekanik klavye dünyasında ürettiği fiyat olarak uygun ve yüksek performanslı klavyeler ile zirveye oturdu diyebiliriz.Şuanki satış fiyatını TL ye çevirdiğimizde diğerlerine göre ucuz gelebilir fakat malesef ki şuanTürkiyede satılmıyor.Türkiyede son yıllarda gelişen oyun dünyası belkide bu satışa bir aracılık yapabilir.Tahminimizce vergiler dahil 350TL gibi bir fiyat ile satışa sunulacaktır Türkiyeye geldiğinde.

 

Metehan Aytaç