3D Yazıcılar

3D yazıcılar ucuzladıkça hayatımızda farklı alanlarda kendine yer bulmaya başladı.Son zamanlarda özellikle tıp alanında büyük ilerlemeye önderlik eden 3D yazıcıları birlikte inceleyelim.

 
İlk çıktığı zamanlarda genellikle yedek parça üretimi için özel şirket ve fabrikalarda kullanılan bu cihaz günümüzde sıradan bir kişinin evinde bile bulunabiliyor.
3D yazıcıları bir cümle ile özetleyecek olursak , insanın hayal gücünü gerçeğe çevirebilecek bir cihazdır.
Biraz açacak olursak , bilgisayarda dijital olarak tasarladığımız bir nesneyi , birçok farklı malzeme ve teknolojiyi kullanarak önce katmanlara ayırıyor daha sonra katmanları içten dışarıya doğru oluşturup elle tutabildiğimiz somut bir nesne haline getiriyor.
Ve kullandığımız malzemelere göre ortaya çıkan bu nesnenin gerçeği ile bir farkı olmuyor.Malzemeler bire bir tutuyor ise ürettiğimiz nesne bir elektronik cihaz veya müzik aleti olsa bile orjinali ile aynı işlevi görebiliyor.
Biraz daha derine inelim.
Çalışma prensibine bakacak olursak.Öncelikle çizilmiş 3D bir tasarıma ihtiyacımız olacak.Daha sonra bu tasarımı 3D yazıcı programları ile yazıcıya aktaracağız.
Buradan sonrası ise tamamen yazıcımıza bağlı.
Eğer tasarımımız tek parça olarak üretilemeyecek bir şey ise ; Bilgisayar üzerinden çizdiğimiz 3 boyutlu tasarımımızı içeriden dışarıya doğru katmanlara ayırıyor.
Daha sonra bu katmanları 2 boyutlu parçalara ayırıyor.Sonrasında bu 2 boyutlu parçaları aşağıdan yukarıya doğru sıvı olarak işleyip sonra bir anda soğutarak elde ediyor.
Bütün parçaları tek tek oluşturduktan sonra bunları birleştirip katmanları oluşturuyor.En son katmanları birleştirdiğinde tasarımımız gerçeğe dönüşmüş oluyor.
Bu olayda maddenin sıvı hali kullanıldığı gibi gaz hali de kullanılabilir , hatta madde toz halinde bile kullanılabilir.
Eğer ürettiğimiz şey içeriden dışarıya doğru fazla katmanı olmayan , obje tarzı bir şey ise direkt olarak üretebiliyor.

3D yazıcılar günümüzde her alanda kullanılmakta.Ama günümüzde en önemli kullanım alanı şüphesiz tıp alanı.
Aslında tıp alanında hedeflenen şey bir organ yazdırmak.Yapılmış deneylere bakacak olursak bu çok ileri bir gelecekte olmayacak.
2013 yılında bu yazıcılar ile üretilen kafatası protezleri bunun ardından yine 2013 yılının sonlarında insan derisi kullanarak üretilen yüzler
ve yaklaşık 2 ay önce fareler üzerinde denenen yazıcı ile üretilmiş organlar , özellikle böbrek nakli bekleyenler için bir umut kaynağı oluyor.
Bunların insanlar üzerinde denenmesi ve bilimsel olarak kabul edilmesi yaklaşık 3-4 yılı bulacaktır.

3D yazıcıların iyi yanlarından bahsettik.Bunun yanında son zamanlarda bu yazıcıların daha fazla kullanılması ile başlayan bazı tartışmalarda var.
Silah üretimi.Evet yanlış duymadınız silah üretimi.
2013 yılından başlanarak evlerimizde bulunmaya başlayan bu yazıcılar ile insanlar silah üretebiliyor.Bunu yapanların YouTube gibi video siteleri üzerinden yayınlaması da tepki çekiyor.
İşin ilginç yanı bir silah yapmak için silah tasarımcısı olmamıza gerek yok. İnternetten indirdiğimiz bir proje dosyasını direkt olarak yazıcıdan çıkartabiliyoruz.
Ve ürettiğimiz bu silahın normal silahlardan hiçbir eksiği olmuyor.Hatta menzili diğer silahlardan daha fazla olabiliyor.Hatta saatte silahın ısınması hesaba katılarak 20000 atış yapabilen silahlar yapılıyor.
Peki bu yazıcılar ile silah ve patlayıcı madde üretenlere karşı ne yapılacak? Şuan ülkemizde dahil olmak üzere çoğu ülkede buna karşı bir kanun bulunmamakta.
Kanun konulması kaçak üretimleri belki engellemeyebilir fakat yazıcı üreticilerinin buna karşı bir mekanizma koyması işe yarayacaktır.

Son olarak bu yazıcıların fiyatları hakkında bahsedelim.
Her ne kadar evlerimize girdi desek bile orta seviye bir gelir düzeyine sahip olan bir ailenin böyle bir cihazı alması biraz zor olsa gerek.
Eğer sadece hobi olarak bir şeyler üreteceksek 3000TL gibi bir fiyat karşımıza çıkacaktır.Ayrıca düşük fiyatlı olanlarda kullanılan malzeme sayısı biraz az.
Planlarımız daha büyük ise yaklaşık 14000TL (Gümrük vergileri hariç) ödeyerek sahip olabiliriz.Kullanılan malzeme sayısı arttığı için daha büyük projeler yapabiliriz.
Ayrıca bunların malzeme paketleri de var.Malzeme sayısı ve kalitesine göre 300TL den başlayıp 1000TL’nin üstüne çıkabiliyor.
Pahalı gibi gelse de ilk çıkış fiyatlarına baktığımızda şuan gerçekten makul fiyatta.

Metehan Aytaç