“Oyuncu’nun Gözünden”;Bağımsız Oyunlar

Bu hafta bağımsız oyunları konuşacağım yazımla sizlerle birlikteyim Tekno Dakik  takipçileri.

Bağımsız oyunlar son yıllarda dünyada fazlaca konuşulan oyunlar. Bu tarz az bütçeyle bir kişi veya birkaç kişiden oluşan bir ekip güzel işler çıkarıyorlar. Benim gibi çok oyun oynayan insanlar bu oyunlara ilgi ile bakarlar. Bu grupların büyümesi için reklamını desteklerini esirgemezler.

yasli

bilgisayar-oyunlari

Güzel işler çıkmasına rağmen bazen çok kötü yapımlarda gelmiyor değil. Az bütçe çok iş prensibiyle hareket eden 3A+ abilerine nazaran çok daha mütevazı yapımlar ama bu yapımlar eğlencenin genel olarak dibine vurular. Genel olarak üzerine çok konuşulacak şey var önce teknik yönlerini biraz inceleyelim.


Bu oyunlar için genel olarak yeni oyun motoru yazılmaz çünkü motor yazmak aşırı pahalı bir iştir ve uzun süre sürer. Bağımsız yapımlarda destekçilere güvenilir ve motor yazılırsa onlar size olan ilgisini kaybedebilir. Bu yüzden bira tehlikelidir oyunun çıkış tarihi geciktirmek. Bu oyunların gameplay yani oynanabilirliği çok muazzamdır. Zevk için alınmasını tavsiye edeceğim bu tarz yapımlar grafik anlamında da fazla bir şey sunmaz biz oyunculara. Bazı yapımlar piksel olmasına rağmen gerek hikâyesi ile gerek ise oynanabilirliğiyle biz oyuncuları cezbeder. Evet, biraz önce hikâye dedim. Hikâyeleriyle göz doldurabilecek bağımsız yapımlarda gelmiyor değil hatta fazlaca geliyor. Şimdi bir yapım düşünün birkaç adam veya kadın üzerinde uğraşmış ve oyunu oynarken sizi bağlıyor bunu çoğu zaman hikâyeyle yapar ve siz oyuna aşık olursunuz.

688369_detay

Birazda “Oyuncu’nun Gözünden” değerlendirmesi.

Bu yapımlar genel olarak hikâyesi ve oynanabilirliğiyle göz dolduruyor.

Grafik ve teknolojik anlamda büyük yenilikler getirmeseler de eğlence için oynanabilecek çok iyi yapımlardır.

 

Abdullah Haliloğlu