Siri’ye Türkçe geliyor

Apple’ın iPhone 4S ile birlikte ortaya çıkardığı sesli asistan hizmeti Siri’ye Türkçe’nin de içinde bulunduğu yeni diller ekleneceği belli oldu.

Apple’ın Türkiye üzerindeki yatırımları durmadan devam ediyor. Şubat ayında Apple’ın CEO’su Tim Cook ile görüşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül “F Klavye” den sonra Siri’nin de Türkçe olmasını istemişti. Bu konuda tam bir resmi açıklama bulunmazken, Apple’ın verdiği iş ilanlarıyla Türkçe ve başka diller için dil mühendisleri aradığı ortaya çıktı.

Birçok Apple kullanıcısından da Twitter üzerinden tweet yağmuruna tutulduklarını söyleyen Tim Cook yakında yeni adımlarla karşımıza çıkacağını belirtmişti.

Bu haberlerin ardından Apple’ın; Türkçe, Rusça, Arapça, Japonca, Danca, Hollandaca, Norveçce, İsveçce, Thai dili, İngiliz İngilizcesi, Brezilya Portekizcesi, Avustralya İngilizcesi ve Kantonca dilleri için verdiği iş ilanıyla mühendisler aradığı ve durumun kesinleştiği belli oldu.

Apple’ın bu şekilde Türkçe Siri için attığı adımlar kesinleşirken bir yandan da IOS 8 heyecanı devam ediyor. Fakat sonuç olarak IOS 8’de Türkçe Siri desteği yetişecek gibi görünmemekte ancak daha ileride gelecek olan IOS 8 üstü güncellemelerde gelmesi bekleniyor.